Ogicom.pl przejmuje SuperHost.pl oraz Hekko.pl

Po głośnym i szeroko komentowanym przejęciu lidera hostingowego w Polsce – home.pl, właśnie doszło do kolejnych transakcji, które w perspektywie czasu mogą sporo zmienić na rynku.

Wczoraj (08.03.2016) na forum WHT oraz serwisie niebezpiecznik.pl pojawił się dokument informujący o połączeniu spółek zarządzających 3 markami- Ogicom.pl, Hekko.pl, SuperHost.pl w jedną. W wyniku połączenia, powstała prawdopodobnie 4 siła na rynku hostingowym w Polsce.

 

Opierając się na jedynym dostępnym raporcie rynkowym, czyli TOP 100 WHT.pl, sytuacja na rynku będzie wyglądała jak na wykresie poniżej. Chciałbym zastrzec, że sam raport wskazuje jedynie liczbę hostowanych domen, a nie posiadanych kont hostingowych przez poszczególne podmioty. W niektórych przypadkach, możemy także dostrzec ogromne niedoszacowanie największych firm.

[chart id=”124″]

Oprócz 1&1, Ogicom pozostaje firmą na polskim rynku hostingowym, która od lat rozwija się poprzez akwizycje i wciąż kontynuuje tę strategię. W przeszłości poznańska spółka przejmowała m.in. hostingową odnogę Netii oraz krakowską firmę Webhost.pl.

Następstwa dla branży

Kluczowym graczem dla równowagi na rynku w związku z tymi przejęciami zostaje… linuxpl.com. Obecnie jest to 3 podmiot na rynku, z ogromną bazą użytkowników, która do tej pory nie była mocno wykorzystana w kontekście choćby crossellu domen. Przejęcie linuxpl.com przez home.pl, nazwa.pl bądź ogicom spowoduje zdobycie przewagi przez tego gracza na rywalami.

Na pewno pewne zakłopotanie będzie odczuwane także w Consulting Service (hrd.pl), ponieważ to u nich utrzymywana była większość domen hekko.pl, które zapewne będą teraz stopniowo transferowane na własne partnerstwo w NASK.

Zapraszam, do zapoznania się z dokumentem:

 

[pdf-embedder url=”http://rynekhostingu.pl/wp-content/uploads/2016/03/planpolaczenia.pdf”]

 

 

 

 

 

 

PS. Dyskusja na ten temat toczy się także na forum WHT: http://www.webhostingtalk.pl/topic/53789-ogicom-przejmuje-hekko-superhost/page-2#entry460216