2be.pl, niekończące się pasmo katastrof

logo 2be.pl

[Aktualizacja 03.03.2016, godzina 10:50]

Klientom właśnie przywrócono działanie skrzynek mailowych.

 

[Aktualizacja 03.03.2016] 

Najprawdopodobniej 2be.pl ma problem także z backupami

dane adweb

 

Kilka tygodni temu na serwisie wykop.pl przeczytałem po raz pierwszy posty Klientów firmy hostingowej.pl 2be.pl, w których skarżyli się na kilkudniową awarię wszystkich usług (poczta, www). Co ciekawe, firma wchodząca w skład agencji marketingowej Adweb zachowała się totalnie amatorsko:

  • wyłączono możliwość kontaktu telefonicznego,
  • ze względu na ogrom komentarzy na fan page postanowiono go…. usunąć
  • właściciel na swoim profilu fejsbukowym udawał, że nic się dzieje
  • z racji awarii nie działał kontakt mailowy
  • nigdzie nie informowano o skutkach awarii ani szacowanym czasie rozwiązania problemu (przypominam, że usługi były całkowicie offline około 5 dni)

Abstrahując od tego postępowania, usługi 2be.pl ostatecznie udało się przywrócić do działania oraz wystosowano przeprosiny.

Logując się dzisiaj na FB, zauważyłem wpis o kolejnej awarii, gdzie 2be.pl przekazało informację o tym, że doszło do włamania w obrębie ich infrastruktury i w tej chwili pracują nad rozwiązaniem problemu. Niestety nie wiadomo, czy dane Klientów zostały wykradzione, jednak jest to bardzo prawdopodobne, więc zalecamy zmianę haseł jeżeli jesteście ich zarejestrowanymi użytkownikami.

 

2be.pl down

 

Niestety włamania do firm hostingowych są niezwykle niebezpieczne, gdyż włamywacze mogą uzyskać dostęp do masy baz danych różnych serwisów internetowych.

PS.

Chciałbym podkreślić, że 2be.pl wyciągnęło wnioski z fatalnego zachowania podczas pierwszej awarii i tym razem nie ukrywają się przed światem zewnętrznym. Na 2be.pl została wystawiona odpowiednia informacja, uruchomiono zastępczy adres mailowy oraz…  nie wyłączono infolinii.

 

2be.pl down part 2

 

 

 

Aktualizacja: 

We wpisie http://www.wykop.pl/link/3008993/2be-pl-ukrywa-sie-przed-klientami-podczas-awarii/ pojawiła się informacja, że wykasowano wszelkie dane i obecnie administratorzy 2be.pl pracują nad przywróceniem backupów.

 

Aktualizacja 08.03.2016

Coraz więcej komentarzy dotyczy organizowania się osób w sprawie pozwu zbiorowego przeciwko 2be.pl. Niestety wciąż większość usług jest offline, a właściciel Grupy Adweb ogłosił, że prawdopodobnie nie uda się odzyskać danych stron WWW z backupów młodszych niż te z czerwca 2015…

Jeżeli jednak wśród naszych czytelników są osoby posiadające WordPressy, to da się odzyskać aktualną wersję strony na 2be.pl – prosimy o kontakt mailowy.